TOMÁŠ HONZ – SÁM V LESE

Městské muzeum a galerie Hlinsko (GALERIE)

10.12. 2021 – 30.1. 2022, vernisáž v pátek 10.12. 2021 v 17 h

V pátek 10. prosince bude v městské galerii v 17 hodin zahájena aktuální zimní výstava. Své výtvarné dílo zde bude prezentovat mladý umělec Tomáš Honz a výstava ponese podtitul SÁM V LESE. Tomáš Honz (*1989) je výtvarník a cestovatel, jehož tvorba zavedla po celé Evropě a Asii. Přednost dává práci přímo v plenéru a často tak činí navzdory počasí a nepohodlí, které by většinu lidí odradilo. Tomáš vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze, ale také čínskou malbu a kaligrafii na Tchaj-wanu a ilustraci ve Spojených státech. Dříve pracoval jako návrhář konceptů v zábavním průmyslu, ale po vážné nehodě skončil. Od té doby je jeho hnací silou silná touha zůstat nezávislý a pracovat na vlastních projektech. Tomáš je hluboce fascinován tím, co ho obklopuje. Věří, že být umělcem (zejména malířem) je nejlepší záminkou k prozkoumání světa a jeho vztahu k němu. V tomto duchu cestuje jak po celém světě, tak po své rodné zemi. Vybaven skicářem, olejovými, nebo vodovými barvami zachycuje náměty, které podněcují jeho zvědavost. Někdy zdánlivě náhodně, jindy systematičtěji. Jeho obrazy jsou provedeny sebevědomými a výraznými tahy štětcem. Výrazné světlo, harmonické barvy, smysl pro ticho a tajemno, to vše jsou další znaky jeho práce. Mezi náměty nalezneme například motivy z krajiny Chrudimska, nebo městských zákoutí Chrudimi, pražského Žižkova, či gotické Kutné Hory. Dále také malby z autorových cest po zahraničí – ze Středomoří a Tchaj-wanu. Tomášovo dílo se nachází ve veřejných institucích v České republice i v soukromých sbírkách po celém světě.

Výstava potrvá od 11. prosince 2021 do 30. ledna 2022. Otevřeno bude vždy od úterý do pátku mezi 9. a 12. a 13. a 16. hodinou. V sobotu a neděli pak pouze odpoledne od 13 do 16 hodin. Ve dnech 24., 25. a 31. 12. a 1.1. bude zavřeno.

tomashonz.com

www.mmghlinsko.cz

JIŘÍ VANĚK – HUMOR NEJEN VÁNOČNÍ

Městské muzeum a galerie Hlinsko (MUZEUM)

11.12. 2021 – 30.1. 2022

Výtvarník a karikaturista Jiří Vaněk (*1939) se narodil v Hlinsku, kde dodnes žije a tvoří. V letech 1954 – 58 vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Brně. Po studiích byl určitou dobu zaměstnán, ale jelikož je všestranným umělcem, brzy se vydal tzv. „na volnou nohu“. Od dob studií inklinuje ke kreslenému humoru, kde si vystačí s vtipnou jednoduchou kresbou, ale věnuje se také malbě obrazů ve snově – poetickém duchu. Je členem Unie výtvarných umělců, se kterou také vystavoval. Do svých řad Jiřího Vaňka přijala Česká unie karikaturistů, s níž se zúčastnil desítek výstav doma i v zahraničí. Nad jeho univerzálním humorem se tak mohli zasmát diváci v Itálii, Kanadě, Bulharsku, Belgii nebo v Japonsku. Svým poetickým humorem je blízký tvorbě Miroslava Bartáka, Jiřího Slívy nebo Vladimíra Renčína. Vaňkovy kresby nacházeli čtenáři pravidelně v Mladém světě, Mladé frontě, Literárních novinách, nebo Mezinárodní politice. Vystavené práce pocházejí z letité spolupráce Jiřího Vaňka s posledně jmenovaným periodikem – časopisem Mezinárodní politika. Autor s vtipem sobě vlastním zpracovává témata jako vztah Čechů a Slováků, Evropská unie, ropa, zbrojení, ekologie, volby, bankovnictví, ale i obecnější psychologické a sociální jevy. Vážnost témat však Jiří Vaněk nekompromisně nadlehčuje svým milým humorem a i přes provedení kreseb v jednoduché černobílé lince, pojednává o minulém i současném světě neskutečně barvitě.

Výstava ve velkém sále muzea potrvá od 11. prosince 2021 do 30. ledna 2022. Otevřeno bude vždy od úterý do pátku mezi 9. a 12. a 13. a 16. hodinou. V sobotu a neděli pak pouze odpoledne od 13 do 16 hodin. Ve dnech 24., 25. a 31. 12. a 1.1. bude zavřeno.

www.vanekjiri.cz

www.mmghlinsko.cz